Gunluk Etkinlikler Haberler

6 MAYIS ANMASI

Written by pwdadmin

Bozcader Londra her yıl olduğu gibi bu 6 Mayıs’ta da “darağacında can veren üç fidan” için dernek binasında bir anma töreni düzenledi.

Anma töreni dernek başkanı Nesimi Keskin’in konuşması ile başladı. Nesimi Keskin konuşmasında Hüseyin İnan’ın kişilik özelliklerine dikkat çekerek onunla aynı topraklarda doğmuş olmalarına dikkat çekti ve başta Hüseyin İnan olmak üzere tüm 6 Mayıs şehitleri ile birlikte 68 kuşağının tüm değerlerine ve şehitlerine Bozcader olarak sahip çıktıklarının altını çizdi.

Nesimi Keskin’in konuşmasından sonra ise 68 Kuşağının mücadelesini bir kere daha anlayabilmek adına Can Dündar tarafından hazırlanan “Delikanlım” adlı belgesel izlendi.

Belgeselin ardından sahneye gelen Bozcader üyeleri Deniz Çifçi, Deniz Gezmiş’in; Yusuf Polat, Yusuf Arslan’ın ve Hüseyin Geneci de Hüseyin İnan’ın son mektuplarını okudular.

Türene  katılan gazeteci yazar Aydın Çubukçu ise 68 Kuşağından birisi olarak Deniz Gezmiş’in doğal önderi olan sürecin arkasındaki önemli isimlerden birinin teorisyen yönü ile Hüseyin İnan olduğunun altını çizdi ve Dede lakaplı Hüseyin İnan’a Dede Sultan da dendiğinin altını çizdi. Aydın Çubukçu konuşmasında 68 hareketinin önemli kaynaklarından birisinin de Anadolu topraklarının mayasında olan eşitlikçi isyan hareketleri olduğunu da belirtti ve özellikle Baba İshak isyanını anlattıktan sonra salondaki konuklara da “Babailer isyanında yenilerek Anadolu’ya dağılanların torunlarısınız sizler.” dedi.

Aydın Çubukçu’nunu konuşmasından sonra sahneye çıkan Bozcaderli Avşar Hüseyin Şahin’de çocukluğundaki Hüseyin İnan’ı onunla yaşadığı anıları şiirsel bir dille aktardı.

Avşar Hüseyin Şahin kendisinden sonra sahneye çıkan Bergüzar ve arkadaşlarının kavga ezgilerine de eşlik etmek için daha sonra da sahneye çıktı.

Anma töreni Bergüzar ve arkadaşlarının müzik dinletisi ile sona erdi.

Fotoğraflar: Süleyman Topal

 

 

 

About the author

pwdadmin