Duyurular Haberler

BOZCADER`İN  BİR YILI

Written by pwdadmin

İngiltere’de yaşayan Türkiyeli toplumun en önemli yapı taşlarından biri olan Bozcader’in bir faaliyet yılını daha geride bıraktık.

Toplumumuzun birlikten güç doğar ilkesi ile yan yana gelerek kurduğu, kültürümüzün devamlılığı için var olan, genç kuşaklarımız tarafindan yarına taşınan kültürümüz ile birlikte yaşamaya devam edecek olan BozcaDer; bu faaliyet yılında da toplumumuz adına önemli işlere imza attı. Elbette yaptığımız çalışmaların yanı sıra yapamadıklarımız da olmuştur.

Acak bilinmelidir ki büyük bir aile olan Bozcader her faaliyet yılında atılan yeni adımlarla ileriye gidecektir.

Ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar hepimizin malumudur. Ülkemiz ile binlerce kilometrelik mesafemiz bu olağanüstü koşullara mesafe koymamıza neden olamaz. Türkiye`nin gündeminden Birleşik Krallık’ta yaşayan demokrasi güçleri olarak uzak değiliz ve gücümüz doğrultusunda sürece müdahalede bulunuyoruz. Bu amaçla kurulan Demokratik Güç Birliği’nin BozcaDer olarak önemli bir bileşeniyiz ve referandum, seçim gibi politik ortamın yoğunlaştığı anlar da dahil olmak üzere Demokratik Güç Birliği’nin çalışmalarına katkı veriyoruz.

Bu çalışmalar aynı zamanda Birleşik Krallık’ta yaşayan toplumumuzun dayanışma kültürü ve birlikte iş yapma alışkanlığı açısından da son derece önemlidir. Zira hepimiz aynı gemide yolculuk yapıyoruz.

Bozcader’in kuruluş amaçlarının en temeli elbette gençlerimiz ve çocuklarımızdır. Bu faaliyet yılında da gençlerimiz ve çocuklarımız için elimizden gelen çabayı göstermeye çalıştık. Bozcader Eğitim Akademisinde SATS ve GCSE sınavları için Matematik İngilizce ve Fen derslerinin yanı sıra Türkçe dersleri de devam etti. Year 2-3-4 öğrencileri için ise Matematik Oyunları Atölyesine de devam ediyoruz.

Akademik çalışmalarımızın yanında kültürel çalışmalarımız da devam ediyor. Bu amaçla Bozcader Eğitim Akademisi Çalışmalarının içinde bağlama, piyano ve gitar da yer almaktadır.

Yine Eğitim Akademimiz her yıl gençlerimize katkı vermek için bir kariyer günü de düzenlemektedir.

Bozca der olarak yaptıklarımız Birleşik Krallık sınırlarında sona enmiyor. Bu yıl köylerimizde düzenlenen Köy Festivaline’de katkı verdik. Geldiğimiz yeri, toprağımızı da unutmuyoruz. Köyümüzün kamusal alanlarının imarı için de katkı sağlıyoruz.

Bazı yardım kampanyaları ve bazı etkinlikler için Türkiye’deki derneklerimizle eşgüdümlü çalışarak içerik olarak daha iyi noktalara geliyoruz. Bunun ileriki  zamanlarda da devamını sağlayarak daha kapsamlı ortaklıklar yaratılması hedeflenmelidir.

İstanbul BozcaDer tarafından Türkiye’de öğrenim gören gençlerimiz için verilen burslara da Londra BozcaDer olarak katkı vermeye devam ediyoruz.

BozcaDer Londra olarak bu yılki faaliyetlerimizden biri de `Aile Danışmanlığı` çalışması oldu. Bu çalışma ile toplumumuzun temel birimi olan aileyi desteklemek ve önleyici hizmet vermek temel hedefimizdi.

Her Cuma geleneksel olarak düzenlenen kahvaltılar ve ayda bir düzenlenen aile kahvaltıları da belirli periyotlarla düzenli olarak bizleri yan yana getirmeye devam etti.

Bozcader çok önemli bir kurum olarak toplumumuz için var olmaya devam edecektir. Geleneklerimizi ve değerlerimizi yaşatmak, genç kuşaklara aktarmak için derneğimiz açısından hayati mesele yukarıda anlatmaya çalıştığım etkinlikleri zenginleştirmek , gençlerimizi ve çocuklarımızı da bu etkinliklere katmaktır. BozcaDer onlarla güçlenerek yola devam ettikçe toplumumuz güçlenecektir.

Bozcader Yönetim Kurulu Başkanı
Hasan Kurban

About the author

pwdadmin