Eğitim Eğitim Haberleri Haberler

Çocuğunuz Daha Başarılı Olabilir mi? – Bölüm 1

Written by pwdadmin

Öğretmenler ve ebeveynler olarak hepimizin öncelikli amacı çocuklarımızın mutlu ve donanımlı bireyler olarak yetişmeleridir. Elbette bunun yanı sıra onların daha başarılı olmalarını, okul hayatlarının ardından ise gerçek dünyayla baş başa kaldıklarında güçlü olmalarını ve kazandıkları başarıyı sürdürebilmelerini ister, umut ederiz.

Bu oldukça zorlu bir süreçtir.

Sizlere sunduğumuz bu yazı ile oldukça zorlu olan bu sürecin üstesinden gelebilmek adına önemli ipuçlarını paylaşma gayretindeyiz.

Çocuğunuza okuldaki gerçek başarının sınavlardan en yüksek notları almakla çok fazla ilgisi olmadığını anlatın. Sizler de unutmamalısınız ki okullar, aynı zamanda hayat boyu sürecek öğrenme aşkının geliştirildiği yerlerdir ve sınıflar çocukların sosyalleşmesi adına çok önemli bir role sahiptir.

Ebeveynler çok iyi bilmeli ki çocuklar, okulda öğrendiklerinin veya yaptığı şeylerin önemsendiğini görünce daha çok başarılı olma eğilimi gösterirler.
1

Erken öğrenmeye önem verin. Anaokuluna gitmiş çocukların ileride üniversiteye gidip iyi bir iş sahibi olma olasılıkları oldukça yüksektir.

Ev ödevleri, çocuğunuza bağımsız düşünebilme, herhangi bir işin sorumluluğunu alabilme ve bir işi başarmanın gururunu duyma gibi çok değerli dersler öğretir. Bu yüzden ev ödevlerini çocuğunuzun okuldan sonraki aktivitesinin önemli bir parçası haline getirin. Bir uyarı daha, kesinlikle çok çaresiz olmadıkları sürece ödevlerinde yardımcı olmayın. Belki küçük rehberliklerde bulunabilirsiniz, hepsi o kadar.
2

Çocuğunuzun başarısında neredeyse okulun kendisine sunduklarından bile daha etkili bir şey varsa o da ailenin çocuğun okuluyla ilgilenmesidir. Sizin için çocuğunuzun ev ödevlerini kontrol etmek, Tv izleme sürelerini ya da oyunlarını kısıtlamak, okul toplantılarına ve etkinliklerine katılmak, öğretmenlerle görüşüp çocuğunuz hakkında bilgi almak oldukça önemlidir. Çocuğunuzun öğrenme serüveni içinde sizin gösterdiğiniz çaba, herhangi bir öğretmenin ya da çocuğun kendi gösterdiği çabadan daha büyük bir etkiye sahiptir. Yapılan bir araştırma ailenin çocuğun okuluyla ilgilenmesi sonucu kazanılmış sonuçların aynısını elde edebilmek için okulun her öğrenci için 1000 dolardan daha fazla harcaması gerektiğini göstermiştir.

Çocuğunuzun ev ödevlerine siz de eşlik edebilirsiniz ancak (yukarıda da söylediğimiz gibi) onun ödevini yapmayın. Ödevi sizin yapıp bitirmesi, onun bitirmesinden daha kısa süreceği için size de çok cazip gelebilir. Zamandan kazandığınızı düşünebilirsiniz ancak bu çocuğunuz için iyi bir şey değildir. Bu yüzden ona ödevi kendisinin yapabilmesi için güzellikle yol gösterin, yardımcı olun. Ödevi bitirmesine yardım edecek ipuçları verin. Ancak kesinlikle kendiniz yapmaya çalışmayın. Bırakın kendi başına yapsın. Öğrenmenin tek başına yapıldığı zaman daha etkili olacağını unutmayın. Çocuğunuza kendi görevini tamamladıktan sonraki başarma hissini yaşamasına izin verin.

Çocuğunuz ev ödevini yapmadığı zaman ya da bir sınav için yeterince hazırlanmadığı zaman hatasının sonuçlarına katlanmasını sağlayın. Bırakın karşılığında düşük not alsa daha bunları yapmamanın ne kadar önemli olduğunu kendisi tecrübe etsin.

Çocuğunuza ev ödevi verilmesi bile bunu onun kitap okumaması ya da ders çalışmaması için bir bahane olarak görmeyin. Emin olun ki zaman planlaması yaptığında hepsi için enerji ve zaman bulmak mümkündür.

Öğrenmenin çocuğunuzun sadece okula gitmesiyle sınırlı olduğunu düşünmeyin. Öğrenme sürekliliği olan bir süreçtir. Onunla bilim, matematik ve diğer ilgi çekici konular hakkında konuşup tartışmalar yapın. Birlikte kütüphaneye, müzeye gidin. Eğitici Tv programlarını beraber izleyebilirsiniz. Onun ilgi alanlarını belirleyin ve onlara uygun kitaplar, eğitici CD’lerle buluşturun onu.

Çocuğunuzla her zaman konuşun. Ona sıcak, güven veren bir ev ortamı sağlayın ve ders çalışması, ödevlerini yapması için düzenli aralıklarla onu teşvik etmeye çalışın. Bir araştırmaya göre bunlar, iyi eğitimli ve yüksek gelir sahibi ailelerin çocuklarının daha zeki olması için sağladığı avantajlardır.
3

Çocuğunuza doğuştan zeki olduğunu söyleyerek onu övmeyin, buna yönelik birçok kanıta sahip bile olsanız onu şımartmayın. Övgülerde bulunmak için başarısız olduğu zamanları bekleyin ve gösterdiği çabayı, sıkı çalışmasını övün. Doğuştan zeki olmak tanrı vergisiyken çaba göstermek çocuğunuzun kontrol edebileceği bir durumdur ve önemli bir başarı özelliğidir. Ayrıca sürekli zekasına övgü alan çocukların yeni ve zor bir görevden kaçma ihtimali oldukça muhtemeldir. Çünkü kendilerini o işi yapmada yetersiz olabileceğini görme ihtimalinden ve onların ‘zeki’ imajlarının zarar görebilme ihtimalinden korkarlar.

 

Bu yazı ikincidort.com sitesinden alınmıştır.

 

Kaynak: http://www.raisesmartkid.com/6-to-10-years-old/5-articles/39-tips-on-raising-a-smart-school-kid

 

About the author

pwdadmin