Eğitim Eğitim Haberleri Haberler

ÇOCUKLARA YETER DEMEK GEREK

Written by pwdadmin

Çocuklar neye ihtiyaç duyar?

Tabi ki sevgi, kabul edilmek, güvenlik, huzurlu bir yuva, giyecek, yiyecek ve aile gibi temel ihtiyaçların dışındakilerden bahsediyorum. Çocuklar neye ihtiyaç duyar?  Temel ihtiyaçların ikinci perdesi olan; arkadaşlar, toplum, dünyadaki güzelliklerin (sanat, müzik vs.) farkına varabilme, kahkaha ve başkalarının hayatlarında önemli oldukları duygusuna ihtiyaç duyarlar. Peki, başka neye ihtiyaçları olabilir? Aslına bakarsak bu liste oldukça tam görünüyor. Belki başka bir iki şey ekleyebiliriz. Mesela; manevi birtakım hisler (illa dinî olması gerekmez ama düşünceli olmalı), ritüeller, hikayeler ve belli başlı kilometre taşları.

Ama şöyle bir şey de var ki yaşadığımız dünyada hediye vermek ve almak toplumsal iletişimin de önemli bir parçası. Burada sormamız gereken soru ise şu: “Ne kadarı yeterli? Ve siz kendi yeterli tanımınızı koruyabilmek için ne kadar cesur olabilirsiniz?”

Çocuklarınızla konuşurken “yeter” kelimesini kullanmaya başlamak önemli bir adımdır. Çocuklarla konuşurken kullanmak için zor bir kelimedir çünkü bu konuda sizinle tartışacaklardır. Sonuçta “yeter” oldukça kişisel yorumlanabilecek bir kelimedir Ama odalarında kaç tane olduğunu sayamayacağı kadar fazla oyuncağa sahip olan çocuklar yetiştirmemek için güçlü, cesur ve kararlı olmalısınız.

 

Kaynakhttp://thenextfamily.com/2012/09/stop-buying-so-much-stuff-for-your-kids/

About the author

pwdadmin