Eğitim Eğitim Haberleri Haberler

SINAV KAYGISI

Written by pwdadmin

Çocuğunuzun gelecek endişesi aslında sizin endişelerinizle şekillenmektedir. Bu nedenle gelecek kaygınızı özellikle sınavlara az bir süre kala azaltmanız gerekmektedir. Yoğun kaygı yaşandığında geleceğe çok fazla odaklanıldığı için aslında bugün yaşanamamaktadır. Ailelerin sınav sonucu üzerinde yoğunlaşması çocuğunda bu yöndeki meşguliyetini arttıracaktır. Çocuğunuzun şu anda yaptıkları ile ilgilenmeniz gerekmektedir. İletişim dili sınav öncesinde en çok dikkat edilmesi gereken noktadır. Sözlü ve sözel olmayan iletişimde çocuğunuza olumlu mesaj vermeye dikkat etmelisiniz. Beden dilinizle çocuğunuza çok fazla mesaj verdiğinizi unutmamalısınız. Sizin sözlü olarak verdiğiniz olumlu mesajlar – sonuç bizim için önemli değil, sağlığın önemli, iyi bir sonuç almasan da olur vb. – beden dilinizle örtüşmüyorsa çocuğunuzun cümlelerinizden çok beden dilinize önem vereceğini bilmelisiniz. Aynı zamanda kesin yargılar ve yönlendirmeler içeren –meli, – malı cümleleri dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. “Ders çalışmalısın. Bu kadar puan almalısın, dikkatli olmalısın” gibi cümleler çocuğunuzun kaygısını arttıracaktır.

Sınava düzenli hazırlanan ya da hazırlanmaya çalışan, çaba gösteren sınav çocukları için ders çalış yönergesi minimum kullanılmalıdır. Bu uyarılar çocuğun kaygısını arttırabileceği gibi ters bir karşılığın oluşup ders çalışmamaya da sürükleyebilir. Ergenlik döneminde anne babaların yönlendirmelerinin tam tersinin yapılması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Verdiğiniz motivasyonun olumlu yönde olmasına önem vermeniz gerekmektedir. Negatif motivasyonla başarıya ulaşan birey sayısı çok azdır. “Bu gidişle kazanamazsın.” gibi cümleler çocuğu çalışması yönünde hırslandırmayacaktır. Başka çocuklarla kıyaslamak, kendi hayatınızdan örnekler vermek bu süreçte olumlu olarak bir işe yaramayacaktır. Çok fazla fedakarlıkta bulunduğunuz bir dönemdesiniz. Maddi ve manevi olarak sizin için de yıpratıcı bir süreçtesiniz. Ancak bu durumu sıklıkla dile getirmeniz çocuğunuz üzerinde ağırlık oluşturacaktır. Hem ergenlik döneminde olan hem de sınava hazırlanan çocuğunuzun üzerinde zaten çok büyük bir yükün olduğunu unutmamalısınız. Hayatınızı sınava göre şekillendirmeniz, kendi hayatınızı bir kenara bırakıp sadece çocuğunuz ve sınavı ile ilgilenmeniz aslında yarar yerine zarar oluşturabilmektedir. Eğer yapılan fedakarlıklarda aşırıya kaçılıyorsa çocuk için sınav da aynı boyutta aşılmaz büyük bir engel haline gelecektir. Çocuğunuza sınavın yaşamın sadece küçük bir parçasını oluşturduğunu gösterebilmek için günlük yaşamamıza aynı şekilde küçük fedakarlıklarla devam etmelisiniz. Her bireyin parmak izleri gibi farklı olduğunu unutmamalıyız. Beklentileriniz çocuğunuzun gerçekten yapabilecekleri doğrultuda olmalıdır. Beklentileriniz ve çocuğunuzun yapabilecekleri uyumlu olursa kaygısı da o derece de azalacaktır.

BİR ÖNERİ:

SATS ve GCSE sınavlarına hazırlanan öğrencilerimizin ve ailelerinin bilmesi gereken en önemli konulardan biri çıktıkları yolun bir maraton koşusuna olan benzerliğidir. Bir maraton koşusu 100 metre koşar gibi yaşanmaz. Bu koşuda öğrencilerimiz her an en yüksek tempoda koşamazlar. Zaman zaman öğrencilerimizin tempolarında düşmeler olabilir. Böyle zamanlarda aileler sakin olmalı. Sürekli “Ders çalış!” dediğiniz çocuğunuz ders çalışmıyorsa yapmanız gereken tek şey vardır: “Ders çalış!” demeyi bırakmak.

About the author

pwdadmin